Adaptacja w przedszkolu leśnym

Adaptacja w Przedszkolu

Co możesz Zrobić w Domu?

Niektórym dzieciom łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji gdy wiedzą czego się spodziewać, dlatego możesz opowiedzieć dziecku jak wygląda dzień w przedszkolu, możecie też pobawić się z dzieckiem „ w przedszkole” odgrywając różne scenki np. pluszowymi misiami lub poczytać mu książeczki o tej tematyce.

Adaptacja to przede wszystkim czas wielkich zmian, a dzieci różnie reagują na zmiany, dlatego proponujemy, aby w rozmowie z dzieckiem o przedszkolu unikać ocen typu: będzie super, świetnie, cudownie itp. Proponujemy raczej opisywać i opowiadać Maluchowi, o tym, jak będzie, o tym, że w przedszkolu dzieci bawią się bez rodziców, ale w pierwszych dniach będzie towarzyszył mu ktoś bliski, aby czuło się bezpiecznie.

Dla tych którzy lubią wspólne krzątanie polecamy wspólne przygotowania np. Możecie zabrać dziecko na zakupy, w przeddzień możecie wybrać wspólnie ubranie i czy spakować razem plecak z wyprawką, możecie opowiadać o tym jak będzie wyglądał jutrzejszy dzień.

Sugestie na Pierwsze Dni

Pierwszy dzień w zupełnie nowym miejscu, gdzie będzie dużo nowych osób nie jest łatwy nawet dla większości dorosłych. Naszym zdaniem bardzo ważne jest to, aby kilka pierwszych dni rodzic lub inny dobrze znany dziecku dorosły, spędził w przedszkolu wspólnie z dzieckiem. Celem adaptacji jest nawiązanie relacji dziecka z przyszłym opiekunem, dlatego też nie możemy z góry przewidzieć ile czasu potrwa taka adaptacja.

Jeśli macie taką możliwość, moment pierwszego pozostawienia dziecka skonsultujcie z opiekunem z jego grupy, doradzi on Wam czy jego zdaniem Maluch jest już na to gotowy. Dobrze sprawdza się również pozostawianie dziecka w początkowym okresie adaptacji na krótszy czas, który jest stopniowo wydłużany.

Naturalne jest to, że niektórzy rodzice też pełni są obaw co do przebiegu adaptacji, momentu pierwszego rozstania. Niestety Wasz niepokój jeśli będzie wyrażany przy dziecku, może mu się udzielić. Zachęcamy, aby o swoich obawach rozmawiać dużo z nami, być może niektóre z obaw uda nam się rozwiać.

Łatwiej będzie nam zaopiekować się Waszym dzieckiem jeśli dobrze je poznamy. Możesz ułatwić nam zadanie poprzez wypełnienie ankiety informacyjnej i omówienie jej z nauczycielem.

Wizyta w Przedszkolu

Kolejnym etapem adaptacji jest już wizyta w przedszkolu. Pierwsze dni są bardzo ważne, jest to początek budowania relacji opiekuna z dzieckiem. Dlatego też proponujemy, aby pierwsze dni rodzic spędził wraz z dzieckiem w przedszkolu. Okres ten jest potrzebny dziecku, aby miejsce, w którym będzie pozostawać nie było mu zupełnie obce i aby mogło poznać nauczycieli, którzy będą się nim opiekowali. Jest on również potrzebny rodzicowi, aby nabrał zaufania i pewności, że zostawia swój Skarb w dobrych rękach. Czas wspólnego bycia w przedszkolu to czas wspólnych zajęć i swobodnej zabawy.

Istotne jest by rodzic był stale widoczny dla dziecka, tak by mogło do niego podejść lub zawołać w razie potrzeby. Zamiast zwyczajowej komunikacji z dzieckiem proponujemy spokojną obserwację czyli powstrzymanie się od: zachęcania dziecka do zabaw czy kontaktów z innymi, zagadywania innych dzieci przedłużających się rozmów z nauczycielami i innymi rodzicami.

Przez pierwsze kilka dni, naszym zdaniem lepiej nie zostawać na drzemkę, czy posiłki, zwłaszcza jeśli te etapy mogą być trudne dla dziecka. W pierwszych dniach lepiej aby to był krótki czas. Proponujemy byśmy pierwsze 3 dni spotkali się podczas spaceru w lesie na ok 2-3 godziny. W kolejne dni na ok 5-6 h.

Proponujemy też abyście poinformowali dzieci, kiedy zabawa w przedszkolu dobiegnie końca np. wrócimy do domu jak dzieci będą wracały ze spaceru. Kolejny etap adaptacji to powolne przejmowanie przez nauczycieli obowiązków rodzica, prowadzące do ostatniego kroku: pozostawienia dziecka samego. Poniżej znajdą Państwo kilka rad jak ułatwić Maluchowi przejście przez ten najtrudniejszy moment.

Rozstanie. Sposoby na Pożegnania.

Rozstaniu często towarzyszą silne emocje, jeśli dziecko silnie protestuje, a Ty masz taka możliwość rozważ pozostanie z nim jeszcze na chwilę. Możesz zapowiedzieć dziecku do kiedy możesz jeszcze zostać np. do końca śniadania lub ustawić budzik na 10 min.

Jeśli dziecko przy pożegnaniu bardzo protestuje i czujesz że ta sytuacja jest zbyt trudna dla Ciebie i dla dziecka, możesz poprosić nas o pomoc, poradę.

Nasze doświadczenie pokazuje, że w tych trudnych momentach można spróbować, by dziecko przez kilka dni odprowadzała inna bliska osoba (np. tata, babcia, dziadek, ciocia lub opiekunka), czasem okazuje się, że rozstania wtedy stają się łatwiejsze.

Niektóre dzieci potrzebują trochę czasu aby „ułożyć sobie wszystko w głowie”, inne chętnie od razu opowiedzą co wydarzyło się dzisiejszego dnia. Oba te zachowania są jak najbardziej naturalne.

Najczęściej dzieciom łatwiej mija adaptacja jeśli pozostają w przedszkolu nieco krócej. Jeśli to możliwe, w pierwszych dniach odbieraj dziecko po obiedzie. Potem stopniowo zwiększaj czas pobytu dziecka w placówce.

Dzieciom łatwiej mija czas jeśli wiedzą kiedy zostaną odebrane. Lepiej zamiast godziny przyjścia opisać wydarzenie, po którym ktoś się po Malucha zjawi (np. po spaniu, po podwieczorku)

Niektórym dzieciom jest dużo łatwiej z dzieckiem ulubioną przytulanką, chusteczką, kocykiem itp.., kiedy Maluch ma „kawałeczek domu” ze sobą.

Ponieważ przez cały czas do Waszej dyspozycji jest nasza Kadra, jeśli adaptacja Malucha będzie Was szczególnie niepokoić, zapraszamy do rozmowy z nami.

Bliskość

Bycie blisko dziecka, uważne słuchanie, traktowanie z szacunkiem i empatią. Naszym zdaniem najważniejsza we wczesnej edukacji jest bliskość w relacji z dzieckiem. Wykorzystujemy m.in. założenia Rodzicielstwa Bliskości.

Zobacz więcej

 

Leśne Przedszkole

Przedszkola leśne znajdują się blisko Rezerwatu Przyrody Las Kabacki i w Parku Krajobrazowym, gdzie dziecko codziennie w pełni zaspakaja naturalną potrzebę ruchu na świeżym powietrzu, obcowania z przyrodą i nauki przez zabawę.

Zobacz więcej

 

Angielski cały Dzień

Przedszkole dwujęzyczne. Jeden z opiekunów rozmawia z dziećmi w języku angielskim - metoda immersji językowej. Dodatkowo codziennie lekcje języka angielskiego.

Zobacz więcej

 

NVC

Każdy jest jest ważny. Nie oceniamy, nie wywołujemy presji, nie stosujemy kar i nagród. Mówimy językiem Porozumienia bez Przemocy - NVC. Poczucie bezpieczeństwa dziecka i spójność wewnętrzną wspieramy szanując wszystkie emocje i uważność na jego potrzeby. Nazywając emocje dzieci uczą się rozpoznawać uczucia własne i u innych.

Zapraszamy

 

Montessori

Tworzymy przestrzeń do samodzielności dziecka, pokonywania trudności i szukania własnych rozwiązań. Podążamy za dzieckiem, rozbudzamy jego zainteresowania i wyobraźnię. Ufając dziecięcym kompetencjom dajemy możliwość uczenia się na własnych doświadczeniach.

Poznaj nas

 

Zdrowe żywienie

Podstawą menu są kasze, warzywa, rośliny strączkowe, mąka pełnoziarnista, produkty bogate w błonnik, wysokiej jakości mięso, ryby. Dostępne diety np. wegetariańska, bezmleczna, bezglutenowa. Sprawdź jakie posiłki zapewnia firma EduChef.

Sprawdź menu